Laboratoře SPADIA LAB v průběhu měsíce března zpracovaly vzorky krve u 2097 žen a 741 mužů pro stanovení celkového vitaminu D. Výsledky potvrdily současný trend, že deficitem vitaminu D trpí více než 50% populace. Za rizikový faktor se považuje „moderní“ způsob života, kdy trávíme velké množství času v budovách, nechodíme ven a málo času trávíme na slunci. Negativní vliv na přirozené vstřebávání vitaminu ze slunečního záření má bohužel také používání krémů s vysokým ochranným UV faktorem. Proto je velmi důležité hladinu vitaminu D sledovat nejen v dětství, ale i v dospělosti.

Z celkového množství 2097 žen mělo 53% nízké hodnoty, ze 741 mužů mělo 67 % špatné výsledky. Do akce se zapojilo 144 lékařů Moravskoslezského kraje, z celé ČR to bylo 310 lékařů a nemocničních pracovišť. Věkový průměr sledovaných žen byl 54 let, u mužů 50 let. Nejmladšímu vyšetřovanému pacientovi byly tři měsíce, nejstaršímu pak 97 let. Akce měla za cíl upozornit širokou i odbornou veřejnost na význam dostatečné zásoby vitaminu D a jeho vlivu na celou řadu nemocí. „Z našich statistik jednotlivých vyšetření vyplývá, že hladinu vitaminu D sledují lékaři málo. Do akce se zapojilo 144 lékařů Moravskoslezského kraje, z celé ČR to bylo 310 lékařů a nemocničních pracovišť,“ uvedl RNDr. Lubor Stančík, odborný pracovník ostravské biochemie SPADIA LAB s tím, že mezi nimi byli nejen lékaři pro děti a dospělé, gynekologové, endokrinologové, internisté, ale také revmatologové, gastroenterologové a kardiologové. „Za známku nedostatku vitaminu D se považuje stav, kdy je jeho koncentrace v krvi nižší než 50 nmol/l. Normální hodnoty se pohybují v rozmezí 50 až 110 nmol/l. Ačkoliv hodnoty průměrů hladin vitaminu D u testovaných žen i mužů jsou ještě na dolní hranici normálu – 55,7 resp. 53,9 nmol/l, hodnoty mediánů pro obě skupiny ukazují, že hladina vitaminu D je u většiny vyšetřovaných pacientů snížená,“ doplnil RNDr. Lubor Stančík.

Vitamin D podněcuje vrozenou obranyschopnost organizmu. Jeho nedostatek může způsobovat řadu potíží, například nesprávný vývoj kostí, únavu, horší hojení ran, ale i rozvoj cukrovky a dalších nemocí. V rámci akce SPADIA LAB praktická lékařka Lenka Bilková z Hnojníku (okr. Frýdek-Místek) odebrala krev 17 pacientům různého věku. „Všichni měli výsledek, který byl pod hranicí doporučených hodnot. Předepsala jsem Vigantol, který při pravidelné konzumaci několika kapek týdně stav zlepší. Při nízké hladině vitaminu D může mj. docházet k poklesu svalové síly, člověk může cítit zvýšenou únavu, mohou bolet záda, kosti a klouby,“ řekla MUDr. Lenka Bilková.

Důležitost osvěty si také uvědomuje vedení Odborného ústavu Metylovice, kde v rámci projektu sledují kromě hladiny vitaminu C také vitamin D u dětí. „Tyto vitaminy jsou nutné pro správný vývoj dítěte a jeho imunologické odezvy. Zjistili jsme, že ze 100 dětí má jen polovina hodnoty v normě. Souvisí to částečně se stravováním v jídelnách, rezervách v jídelníčku a v nesprávném složení potravy. Projekt realizujeme společně s Lékařskou fakultou v Olomouci a za podpory našeho zřizovatele Moravskoslezského kraje. U vitaminu D to není jen vliv na metabolismus kostí, ale celého imunitního systému. V době topné sezóny a v regionech zatíženými znečištěním je deficit vitaminu D ještě výraznější. Vitamin D by se měl proto dodávat nejen kojencům a dětem, ale také dospělým,“ přiblížil ředitel Odborného ústavu Metylovice – Moravskoslezského sanatoria MUDr. Radim Dudek a dodal, že problematika vitaminu D se řeší už na celosvětové úrovni nejen v souvislosti s bronchiálním astmatem, ale také s dalšími civilizačními chorobami.
22. 05. 2018

Zdroj: https://www.spadia.cz/verejnost/clanky/2019/chybi-nam-dulezity-vitamin-d/